Peter Kolembus

kolembus peter

Erika Kojšová Sýkorová o Petrovi Kolembusovi

Teraz Vám možno trošku netradičným spôsobom predstavím Petra. Peter je pre mňa veľmi inšpiratívny a všestranný človek, ktorý nepozná nudu. Viem o ňom, že má technické vzdelanie. Grafika a IT sféra sú náplňou jeho práce. Vo voľnom čase sa okrem aktívneho športu rád túla po prírode. A tá Kysucká mu prirástla k srdcu. Peter sa tiež venuje aj kreatívnej tvorbe. Napríklad viem, že z dreva, kovu a všetkého, čo sa dá rukami spracovať dokáže vyčarovať nádherné praktické alebo aj dekoratívne predmety. Je súčasťou úspešnej firmy CB Media a tiež regionálnej internetovej platformy Mojekysuce.sk. Takto stretol aj mňa.

Naše cesty sa skrížili v lete 2020, keď na mňa naďabil cez kamaráta Marcela. Pozval ma, aby som s ním urobila pre mojekysuce.sk malý rozhovor. Rozprávali sme sa o mojej audioknihe pre všetky zvedavé detičky - Nové Bájky pre všetky deti. Toto stretnutie bola naša štartovacia čiara. Petrovi skrsla v hlave vynikajúca myšlienka – spojiť hlavy a vytvoriť spoločné dielo. Samozrejme, že z prostredia Kysúc. Bola som skutočne poctená a so spoluautorstvom som súhlasila.

Ďakujem Ti Peter za túto jedinečnú príležitosť. Bolo zaujímavé byť pri tom, ako prichádzaš s ďalšími a ďalšími nápadmi. Pevne verím, milí čitatelia, že počas čítania našich príbehov sa nielen zasmejete a pobavíte, ale sa zároveň aj dozviete niečo nové, tajomné. Prajem Vám veľa príjemných a vzrušujúcich čitateľských zážitkov.

Erika Kojšová Sýkorová

kojsova erika

Peter Kolembus o Erike Kojšovej Sýkorovej

Náhody niekedy, vlastne častokrát, sú podľa mňa výbornou ingredienciou života. Náš rozhovor pre mojekysuce.sk sme robili na diaľku a takto na diaľku som prišiel s nápadom: poďme napísať niečo spolu. Mal som v hlave šesť príbehov. Ako pri každej tvorbe to sem tam zaiskrilo, ale každá takáto debata (stále na diaľku) vyústila k niečomu, čo nás posúvalo ďalej. A toto je ten moment, ktorý si na Erike vážim. Okrem jej ľahkosti v písaní aj to, že sa na nič nečakalo pridlho. Skrátka, keď sme sa na niečom dohodli, tak to bez veľkých rozprávaní šlo. Našich príbehov je napokon devätnásť.

A čo viem o Erike? Tiež mala túlavé topánky, ale trochu inak. Hneď po strednej škole odišla z Kysúc. Vyštudovala anglický jazyk a literatúru. Študovala istý čas aj vo Veľkej Británii. Po pobyte v zahraničí sa usadila v Bratislave a tam aj žije. No rada sa vracia do rodného kraja Kysúc, kde má svoju maminku a časť rodiny. Erika viedla dlhé roky oddelenie cudzích jazykov. Je to akčná a aktívna žena. V súčasnosti pracuje ako Konzultantka vzdelávania v spoločnosti IBM. Samovzdelávaniu sa a písaniu sa venuje už od detstva.

Ako sama o sebe hovorí, „odjakživa som mala potrebu sa niečo učiť.“ Vždy ju bavili cudzie jazyky. Počas štúdia na gymnáziu publikovala svoje vlastné práce t.j. fejtóny, príhody a básne atď. Pre priateľov a rodinu vydala zbierku básní Memoráre. Napísala a nahovorila zbierku bájok pod názvom Nové Bájky pre všetky deti. Svoju e-knihu preložila aj do angličtiny a španielčiny. Hovorila mi, že jej snom bolo vždy napísať knihu, no žáner mi nespomenula. Naše spoločné dielo nakoniec je žánrovo na pomedzí medzi rozprávkou, legendou, fantasy a povesťou. Ja aj Erika, obaja máme radi pestrosť a hravosť. Verím, že naše dielo Kysucké dračie a iné príbehy takým je.