milan pavlik malby vernisaz 010V piatok 17. 9. 2021 o 18-tej hodine sa vo Vysokej nad Kysucou konala slávnostná vernisáž výstavy KYSUCKÉ KORENE Milana Pavlíka, člena Štúdia neprofesionálnych výtvarníkov regiónu Kysúc pri Kysuckom kultúrnom stredisko v Čadci.

Svojimi hudobnými vstupmi ju spríjemnila ĽH Muzička spod Grúňa, prítomní si mohli vypočuť audio rozprávku z pripravovanej knihy “Kysucké dračie a iné príbehy“, ktorú Milan Pavlík ilustroval a jej autormi sú Peter Kolembus a Erika Kojšová Sýkorová. Rozprávku narozprávala Katarína Borisová a technicky ju spracoval Marián Hanko.

Starosta obce Vysoká nad Kysucou Anton Varecha prirovnal vo svojom príhovore názov výstavy - Kysucké korene – k životu každého z nás, ktorý je ako strom – jeden má korene hlboko a pevne vo svojej domovine, iný len plytko a povrchne... Medzi hosťami boli starosta obce Zborov nad Bystricou Juraj Hlavatý, autor výstavy Milan Pavlík – ten vo svojom prejave hovoril o tom, ako začal tvoriť a priblížil príbeh niektorých zo svojich diel, autor pripravovanej knihy Kysucké dračie a iné príbehy. Peter Kolembus zasa okrem iného spomenul ako sa k maliarovi dostal a čo ho na jeho tvorbe očarilo až tak, že sa rozhodol osloviť ho ako ilustrátora knihy.

Prítomný bol aj spisovateľ Ladislav Hrubý, ktorý v uvádzanej knihe realizoval jazykové korektúry. Výstavu pripravilo Kysucké kultúrne stredisko v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s autorom a Obcou Vysoká nad Kysucou. Návštevníci ju mohli pozrieť 30. septembra 2021 vo výstavných priestoroch Kultúrneho domu vo Vysokej nad Kysucou.

Milan Pavlík sa narodil v Korni, so svojou rodinou žije v Čadci. Jeho tvorbu ovplyvnili spomienky na rodinu, detstvo, mladosť, ktoré prežil v obci Korňa a v Turzovke, ako aj účinkovanie vo folklórnom súbore Kysučan. Počas doterajšej umeleckej dráhy vytvoril viac ako 400 umeleckých diel, ktoré tvoria maľby na drevo, šperkovnice, fresky na stenu či maľby komerčného charakteru. Pracuje so sklom, vyrába vitráže. Od roka 1992 navštevuje Štúdio neprofesionálnych výtvarníkov pri Kysuckom kultúrnom stredisku v Čadci. Každoročne vystavuje svoje diela na celoslovenskej postupovej súťažnej výstave Výtvarné spektrum. V minulosti sa predstavil autorskými výstavami v Čadci, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Oščadnici, Humennom, Starej Bystrici a v Turzovke. Je držiteľom mnohých ocenení za svoju tvorbu.

 

Ľubica Ligocká
KKS v Čadci

Foto: Janka Kolembusová